Blog background

Význam práce s vůněmi v sociálních službách

6. září 2021

Pracovat s interiérovými vůněmi v sociálních službách má veliký význam a to jak z pohledu zaměstnanců, návštěv tak i z pohledu klientů. V minulém článku jsem vysvětloval, jak vůně ovlivňují naši paměť, chování, chutě a především emoce.

Práce v sociálních službách není vůbec jednoduchá a pro lidi, kteří se v nich nepohybují, to může vypadat jako brnkačka. V případě, že první, co člověk ucítí při vstupu je nepříjemný zápach, bude jeho první dojem velice negativní. To má za následek nedůvěru v takovou instituci nebo například nevědomé vyhledávání nedostatků.

Z pohledu zaměstnanců dokáží interiérové vůně jednoduše zlepšit kvalitu pracovního prostředí a tím i psychiku a pozitivní přístup. Problémem může být rozlišné vnímání vůní. V takové případě se doporučuje udělat čichový test pro stanovení základní vůně, která bude z velké části vyhovovat všem. 

Klientům v sociálních službách vhodné vůně mohou také velice zlepšit kvalitu života. Vůně se využívají v rámci aromaterapií, snoezelen terapií. V minulém článku jsem popisoval, jak je čich velice úzce spjatý s pamětí. Za celou dobu našeho života máme většinu hezkých vzpomínek spojenou i s vůní a ani o tom nevíme. Pokud tedy klienta velice dobře známe, víme kde vyrůstal, co měl rád k jídlu, můžeme mu pomocí vhodně vybraných vůní tyto vzpomínky oživit.


Martin Burdík

Naše reference

reference

Zaujali jsme vás?

Ozvěte se nám na čísle +420 257 316 492, nebo nám napište zprávu. Rádi Vám poradíme.